добре дошли в моя уеб сайт

Забележителности

Сподели
Забележителности
Забележителности в близост:

- Скалният град на траките Перперикон- 6 км.
 Перперикон е археологически комплекс, който се намира на 15 км от град Кърджали и само на 6 км. от нас. Обитаван е още преди 8000 години, през каменната ера, след което при траките е свещен скален град, а по-късно там са живяли римляни, византийци и българи. Унищожен е от турците през XIV век. Основна информация за светилището дава гръцкият историк Херодот. В описанието си за храма на Дионис, гръцкият историк Херодот специално се спира на прорицалището към него. Според летописеца то било равно по слава на светилището на Аполон в Делфи, а оракулът гадаел не по-зле от елинската прорицателка. Самото светилище Перперикон се извисява на скален връх с надморска височина 470 м. Днес там може да се видят останките от древния град Перперикон, гробницата на владетелите, паметници от античността, останки от средновековна крепост. Перперикон е най-големият мегалитен комплекс на Балканския полуостров.

- Природен феномен Каменни гъби- 5 км.
Скалните образувания с формата на гъби са изваяни във вулкански туфи. Розовият цвят се дължи на минерала клоиноптилолит, а сините и черните петна са от манганови конкреции. Зеленикава багра идва от минерала селадонит. Самите скали са високи до 2,5-3 m. Според легендите въглищарят Радуил имал 4 дъщери. Един ден те тръгнали за вода, но били подгонени от орда нашественици. Девойките изплашили коня на водача, който паднал на земята и бил разкъсан от момичетата.

Четирите били застигнати от приятеля на загиналия - Омур. Той замахнал с ятагана и отсякъл главата на първата от тях, но щом докоснала земята, тя се превърнала мигом в каменна гъба.

Замахнал и покосил другите две сестри, но се повторило същото. Изплашил се Омур, слязъл от коня, но преди да убие последното девойче, главата ѝ сама се превърнала в камък.

Ужасен, той скочил на коня и понечил да избяга, но при първата крачка се превърнал в черна скала. Хората и днес наричат самотната канара в близост до гъбите Каратепе (черен хълм).


- Древни рудници за добив на злато- 3 км.
Рудниците са известни като пещерата “Иниклер”.Това са уникални златни рудници създадени още в древността, но са доразработени през средновековието с обща дължина няколко километра. Галериите са изсечени в няколко етажа и наподобяват лабиринт, откъдето идва и името им. Имат няколко входа, които в дълбочина са свързани. По билото на склона има следи от вертикални минни изработки, вероятно служили за вентилация. Рудникът край с. Стремци е един от най-големите в античния свят. И днес златните мини изумяват с дългите си стотици метри галерии.

- Природен феномен Каменната сватба- 16 км.
Природният феномен се намира на 5 км източно от центъра на град Кърджали, край село Зимзелен. Най-впечатляващи са две 10-метрови скали, наподобяващи прегърнати младоженци.

Различни минерали в скалата са причина и за разнообразните цветове и нюанси.

Легендата гласи, че местен момък залюбил девойка от съседно село. Само сините и очи светели на забуленото и лице, което никой не бил виждал. Залинял момъкът за прекрасните очи на девойката . Тогава баща му отишъл в селото и успял да я откупи за гърне пълно с жълтици. Вдигнала се голяма сватба и шествието с момата тръгнало за Зимзелен. Изведнъж духнал вятър, отвял кърпата и открил лицето на булката. От красотата и свекърът занемял. Нечестиви мисли минали през главата му. Тогава се случило нещо страшно. Цялата сватба за миг се вкаменила. Останал само младоженеца, вцепенен от мъка и ужас. Замолил той вятъра да вкамени и него. Молбата му била чута. В краката му останала жива единствено малката локва, образувана от неговите сълзи, която съществува и днес


- Регионален исторически музей, гр.Кърджали- 14 км.
Разположен е в старинна триетажна сграда, архитектурен паметник на културата, първоначално предвидена за мюсюлманско духовно училище. Музеят съдържа над 45 хиляди експоната, проследяващи живота в  Източни Родопи от най-дълбока древност до началото на 20 век,събрани в три колекции, тематично обособени в отдели „Археология“, „Природа“, „Етнография“. Към регионалния музей функционира и художествената галерия „Станка Димитрова“, която се помещава в сградата на някогашен конак.

- Художествена галерия " Станка Димитрова"- 14 км.

- Язовирна стена, гр.Кърджали- 15 км.

- Средновековен манастир "Св. Йоан Продром"-15 км.

Той е бил част от средновековен епископски комплекс „Св. Йоан Продром”.

Основан е през VI - VII век. От археологическите разкопки е известно, че съществуват 4 последователно строени църкви. Те са с типично византийски стил и силно атонско влияние. Манастирът е бил духовно средище на една от големите средновековни епархии – Ахридос. В храма и около него са намерени пет зидани гробници. Една от гробниците, която се намира в църквата, е била затворена херметически. След внимателното отваряне, са били открити мощи на висш християнски духовник от края на XI и началото на XII век.

В гроба са намерени още напълно запазен епитрахил (църковна одежда), тъкан със злато и с необикновена украса, както и в платнен кръст зашити църковни мощи. Само на 4 места в света има запазени такива находки. Това потвърждава, че през средновековието днешният Кърджали е бил важен християнски център. Счита се, че епитрахилът е изключително скъп и е изработен в Константинопол.


- Средновековна крепост Мнеакос/ Монек/- 15 км.
Моняк е средновековна българска крепост и е сред най-големите крепости в Родопите със защитена площ от над 50 декара. Намира се на 2 км. от с.Широко поле. Останките от крепостта: крепостната стена, осемстенната кула и резервоари за вода датират от XII-XIII век. Запазената част от външната крепостна стена е с дължина повече от 270 м, а височината ѝ на места достига до 7 - 8 метра. Изградена е от камъни споени с вар и пясък. Височината на кулата е около 3 - 4 метра. При строенето на крепостта са обърнали сериозно внимание на водохранилищата. В крепостта се намират два надземни резервоара за вода.

- Средновековна крепост Вишеград- 20 км.
Вишеград е средновековна българска крепос, разположена югоизточно от Кърджали над водите на язовир Студен кладенец. Крепостта е разположена на остър връх, наречен „Каменен харман“. От изток, юг и запад е достъпна само на отделни места. Северната страна е защитена със стена, която има дъговидна форма, разширена в западния край. 

- Светилище на Орфей, с. Татул- 35 км.

Един от най-величествените мегалитни паметници, открити по нашите земи, е Тракийското светилище край село Татул, община Момчилград. То се намира само на 200 м от селото и на около 15 км от Момчилград. Това е най-добре запазеният храмов комплекс изсечен в монолитен къс скала.

Светилището представлява скален масив, а върхът му - пресечена пирамида. Комплексът се състои от два саркофага, четириъгълно легло за главния олтар и триметров кладенец. Датиран е от края на V и началото на ІV хил. пр.Хр. За това свидетелстват намерените глинени съдове в региона.

Скалната пирамида и гробниците около нея са оформени през ХVІІІ – ХІ в. пр.Хр., когато светилището преживява своя първи голям разцвет. Наоколо е оформен кръг от глинени олтари, върху които са извършвани жертвоприношенията. Открити са стотици култови предмети – глинени човешки идоли и прешлени за вретено, модели на съдове, предмети от бронз, изображения на Бога Слънце.


- Пещера Утробата- 35 км.
Пещера Утроба е древно пещерно светилище, датиращо от XI – Х в.пр.Хр. от времето на траките, в близост до село Илиница, на около 12 км от Кърджали в посока северозапад. Представлява допълнително оформен и изсечен от човешка ръка хоризонтален процеп в скала. Отвора на пещерата е висок 3 м и широк 2.5 м, а дълбочината на пещерата е приблизително 22 м. Издълбан е олтар, висок повече от метър, в дъното на пещерата. Точно в 12:00 часа на обяд се наблюдава явление- слънцето прониква в утробата и под формата на гигантски светлинен фалос започва да пълзи към олтара в дъното на пещерата.

- Дяволски мост- 60 км.
Намира се в живописен пролом на около 10 километра северозападно от град  Ардино, близо до село Дядовци.Дължината му е 56 метра, широчината – 3,5 м, трисводест, като на сводовете на страничните му ребра са направени отвори с полукръгли сводчета за оттичане на водата. Мостът е построен в началото на 16 век по заповед на султан Селим I като част от път, свързващ Горнотракийската низина с Беломорска Тракия и Егейско море. Казват, че от Дяволският мост може да видиш лика на Сатаната, ако погледнеш към водите на река Арда между 11.00 и 12.00 часа на обед, когато мостът и отражението му образуват окръжност. Освен това според някои в един от камъните му личи отпечатък от стъпката на Дявола.
Забележителности
Забележителности
Забележителности
Забележителности
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.